شیرخوارگاه آمنه
شیرخوارگاه آمنه

معرفی کامل شیرخوارگاه آمنه

 

توضیحات اولیه :

 

نوع مرکز : شبانه روزی کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست

رده بندی سنی : 0 تا 6 سال

جنسیت : دختر و پسر

تعداد : در حدود 200 نفر

آدرس : تهران , بالاتر از میدان ونک  , ایستگاه میرداماد

تلفن: 88889094 – 88797925 – 88889095

 

(( شیرخوارگاه آمنه در حال حاضر جذب همیار ندارد. جهت اطلاع از مراکزی که جذب همیار دارند یک سری بزنید به قسمت میخواهم همیار بشوم  ))

 

 

شیرخوارگاه آمنه

 

 

توضیحات تکمیلی شیرخوارگاه آمنه :

 

مجتمع خدمات بهزیستی، شیرخوارگاه  آمنه در سال 1347 با هدف نگهداری از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست 6-0 ساله تاسیس گردید. این مجتمع در مساحتي بالغ بر 23/214 متر مربع احداث گردیده که 450 متر مربع آن اداری و 9000 متر مربع آن غیر اداری می باشد.

زمین و ساختمان این ملک وقف آستان قدس رضوی بوده و در اجاره 10 ساله بهزیستی استان تهران و از مراکز بهزیستی شهرستان شمیرانات می باشد.

 

شیرخوارگاه آمنه چیزی در حدود ٣٧ الی ٤٠ سال قدمت دارد.

سال ١٣٣٧ توسط فرانسوی‌ها ساخته و در سال ١٣٤٢ افتتاح شد.

حدود ٢٠٠ نفر نیروی مشغول به کار دارد.

شامل بخش‌های مختلفی است:

بخش اداری

بخش خدماتی

بخش تاسیسات

بخش نقلیه : سرویس ایاب و ذهاب و اعزام روتین بچه‌ها به بیمارستان‌ها

بخش نگهداری : که خود شامل بخش های زیر است :

      اتاق خواب بچه‌ها با همه وسایل ممکن برای یک کودک

      اتاق بازی با وسایل بازی کوچک و وسایل بازی که نمونه بزرگ‌تر آن در بیرون از ساختمان است

      اتاق تلویزیون که در ساعت‌های مشخصی تماشا می‌کنند

      استفاده از فضای باز و صرف غذا در محوطه باز شیرخوارگاه آمنه که محوطه زیبا و دل‌انگیزی است

بخش آشپزخانه : مسوول آشپزخانه خود کارشناس تغذیه است و برنامه غذایی مشخصی برای بچه‌هایی که بیماری‌هایی دارند، تعیین کرده است.

بخش شاخص هم همان بخش شبانه‌روزی است که شامل بخش توانمندی کاردرمانی و روان‌شناسی است.

در واقع یک مجموعه به هم تنیده‌ای که هر کدام لنگ بزنند، دیگری دچار مشکلات می‌شود.

مقایسه ساختمان شیرخوارگاه آمنه با دیگر مراکز :

 بارزترین تفاوت‌ شیرخوارگاه آمنه  با سایر شیرخوارگاه‌ها این است که از ابتدا برای شیرخوارگاه و با هدف شیرخوارگاه بودن ساخته شد.

در کل استان تهران چهار مرکز شیرخوارگاهی به نامهای شیرخوارگاه آمنه، شیرخوارگاه حضرت رقیه، شیرخوارگاه شهید ترکمانی و شیرخوارگاه شبیر وجود دارد.

در واقع تفاوت از اینجا ناشی می‌شود که آن سه مرکز دیگر ساختمانی بودند و بعدها تغییر کاربری داده و تبدیل به شیرخوارگاه شده‌اند.

اما شیرخوارگاه آمنه با همین هدف ساخته شده است و بزرگ‌ترین شیرخوارگاه خاورمیانه به لحاظ وسعت فضا، ظرفیت و امکانات است.

شیرخوارگاه آمنه

 

چگونگی پذیرش و اقدامات پزشکی-اجتماعی :

همانند همه شیرخوارگاه‌ها ٫ کودکان از یک روزه تا سن شش سالگی در اینجا نگهداری می‌شوند.

نخستین موضوع، نوع پذیرش کودکان در شیرخوارگاه آمنه است.

پذیرش صرفا توسط دستور مقام قضایی و سپس اداره سرپرستی سازمان بهزیستی در ساعت‌های اداری صورت می‌گیرد.

در ساعت‌های غیراداری هم از طریق کلانتری و دستور شفاهی قاضی کشیک، کودک پذیرش می‌شود که پذیرش موقت نام دارد.

رسید موقت هم به فردی که بچه را برای تحویل دادن به شیرخوارگاه آمنه می‌آورد، داده می‌شود تا زمانی که خودش دستور قضایی را بگیرد و سایر مراحل را طی کند.

اگر دم در شیرخوارگاه آمنه کودکی سر راه گذاشته شود، مسوولان شیرخوارگاه آمنه اجازه ندارند بچه را به داخل شیرخوارگاه آمنه بیاورند تا زمانی که با کلانتری تماس گرفته و ماموری فرستاده شود و صورت جلسه کند.

در این صورت هم دو حالت متصور است :

۱- چنانچه کودک از نظر سلامت در وضعیت خوبی باشد، بچه را اعزام می‌کنند که سریع دستور قضایی را بگیرند

۲- اگر کودک شرایط خوبی نداشته باشد و در روند برنامه‌های اجرایی و اداری مشکلی برای کودک پیش بیاید، وی را به داخل شیرخوارگاه آمنه منتقل کرده، امور مربوط به او را انجام می‌دهند تا از نظر سلامتی وضعیت قابل قبولی پیدا کند.

پس از پذیرش، نخستین اقدامی که انجام می‌شود، دو اقدام موازی است.

١) اقدامات پزشکی

٢) اقدامات اجتماعی

اقدامات پزشکی در زمان پذیرش :

در بحث پزشکی، کادر درمانی، پرستاری شیرخوارگاه آمنه وضعیت پزشکی کودک را بررسی و پیگیری می‌کنند

مساله دیگر برنامه‌های مراقبتی برای کودکان است.

کمیته‌ای به نام «کمیته مراقبتی» در شیرخوارگاه آمنه وجود دارد که شامل پزشک، مددکار و تیم توانبخشی است که راجع به وضعیت پزشکی و اجتماعی و آموزشی بچه‌ها و اقداماتی که باید برای آنها انجام شود در این کمیته تصمیم‌گیری می‌شود.

بخش قرنطینه :

بچه زمانی که وارد شیرخوارگاه آمنه می‌شود، ٢١ تا ٢٨ روز در بخش قرنطینه نگهداری می‌شود.

در این بخش کودک، به لحاظ ساختارهای روان‌شناختی برای ورود به سایر بخش‌ها آماده می‌شود.

همه آزمایش‌های پزشکی روی کودک اعم از ایدز و هپاتیت انجام می‌شود.

البته این‌گونه نیست که اگر بچه‌ای اچ‌آی‌وی مثبت داشت، باید از سایر کودکان جدا شود. فقط رفتارهای پرخطر باید از سوی مقابل رعایت شود و یک‌سری محدودیت‌هایی برای خود قایل شد، زیرا جداسازی مفهومی ندارد.

سپس بحث تشخیص در بیماری مطرح می‌شود.

هر نوع بیماری‌ای که کودک دارد، تکلیف درمانی مسوولان در مقابل کودک باید مشخص شود.

به عنوان مثال اگر کودکی اچ‌آی‌وی مثبت داشته باشد، بلافاصله با بیمارستان امام‌خمینی لینک شده و برای اقدامات بعدی و ادامه درمان‌ها، پرونده‌ای برای کودک ایجاد می‌شود و برای سایر بیماری‌ها از جمله بیماری‌های خاص و هموفیلی و… هم همین‌طور با سایر مراکز درمانی ارتباط برقرار می‌شود.

این فرصت ٢٨‌روزه در قرنطینه را بسیار مهم است و به مسوولان شیرخوارگاه آمنه این امکان داده می‌شود تا مشکلی برای کودک به لحاظ بیماری و درمانی پیش نیاید.

اقدامات اجتماعی در زمان پذیرش :

در بحث اجتماعی هم مددکار مکلف است که کوچک‌ترین سرنخی را پیگیری کرده و در واقع تکلیف بچه را روشن کند تا مشخص شود بچه سرپرست دارد یا سرپرست او مشخص نیست و فاقد سرپرست است و باید در فهرست فرزندخواندگی برود.

با وجود اینکه این پیگیری‌های مددکارانه از بدو ورود کودک به مرکز آغاز می‌شود، اما این مساله به این مفهوم نیست که ظرف یکی دو روز باید این مساله مشخص شود و ممکن است مشخص شدن آن پروسه‌ای طولانی شود و شش الی هشت ماه زمان ببرد.

از جمله اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود، انجام مکاتبه با بیمارستانی است که بچه در آنجا پیدا شده یا عکس کودک در روزنامه چاپ می‌شود یا از طریق کلانتری اطلاع‌رسانی می‌شود یا عنوان می‌شود اگر کسی خانواده‌ای از بچه می‌شناسد، تماس گرفته و اعلام کند یا مثلا اگر کودک در کنار مغازه‌ای رها شده، از طریق آنجا هم اطلاع‌رسانی شود.

چنانچه همه این پروسه‌ها طی و مشخص شد که بچه هیچ سرپرستی ندارد، وارد فهرست فرزندخواندگی می‌شود وگرنه بچه در مرکز می‌ماند تا سرپرستی برای او پیدا شود.

بچه‌ها عموما یا بدسرپرستند یا بی‌سرپرست. در واقع یا اصلا هیچ سرپرستی ندارند و مجهول‌الهویه هستند یا اینکه سرپرست موثر ندارند. غالبا هم کودکانی که سرپرست موثر ندارند، تعدادشان بیشتر است.

شاید یکی از دلایلی که میزان آمار تعداد کودکان بی‌سرپرست افزایش می‌یابد و گاهی اوقات به حد خارج از استاندارد می‌رسد، به همین دلیل است.

چنانچه کودکی مجهول‌الهویه باشد و امور مددکاری منتج به این شود که کسی سراغ این بچه را نخواهد گرفت و به لحاظ پزشکی هم دچار مشکلی نباشد، بحث فرزندخواندگی و امین موقت برای بچه پیش می‌آید.

در واقع هدف همه مراکز شبانه‌روزی به‌خصوص در شاخه شیرخوارگاهی این است که بچه وارد خانواده‌ای برای سرپرستی شود. اولویت هم پیدا شدن خانواده خود بچه است. تلاش مددکار هم این است که به هر حال کودک توانمند شده، مشکلاتش برطرف و شرایط بهینه برای وی ایجاد شود. نظارت بر خانواده واقعی هم پس از پیدا شدن می‌تواند مالی یا غیرمالی باشد.

چنانچه خانواده‌ای شرایط لازم برای بازگشت بچه را نداشته باشد، بچه وارد خانواده جایگزین خواهد شد. خانواده جایگزین در ابتدا نسبی و سببی است و سپس وارد قوانین فرزندخواندگی و امین موقت می‌شود.

 

شیرخوارگاه آمنه

نحوه تقسیم‌بندی سنی کودکان :

 

کودک پس از قرنطینه وارد بخش‌های دیگر بر اساس رنج سنی می‌شود.

در واقع تلاش بر این است که فاصله سنی بچه‌ها به یکدیگر نزدیک شود زیرا زمانی که برای هر بخش برنامه‌ریزی اعم از برنامه غذایی یا تفریحی یا آموزشی می‌شود، اگر سنین کودکان به یکدیگر نزدیک باشد، بیشتر با سایر کودکان تطابق خواهند داشت تا اینکه قرار باشد محدودیت سنی گسترده‌تر شود.

بخش نوزادان :

 

بخش اولیه به لحاظ سنی است. کودکان از شش ماه تا یک سال و سه ماه در این بخش نگهداری می‌شوند.

بخش نوپا :

بخش دیگری است که از یک سال و سه ماه تا دوسال در آن بخش هستند.

بخش نوباوه :

 

محل نگهداری کودکان از ۲/۵ سال تا ۴ سال

بخش نونهال :

 بزرگ‌ترین رنج سنی هم کودکان چهار تا شش سال هستند.

ویژگی‌های مربیان شیرخوارگاه آمنه :

امور روتینی که در سیستم جهت نگهداری از کودکان انجام می‌شود، کارهایی است که یک مادر برای نگهداری از فرزندش انجام می‌دهد.

این مساله را بگذارید در کنار اینکه مربی با تعداد زیادی کودک باید این امور را انجام دهد.

در واقع نیازهای ابتدایی بچه به لحاظ فیزیکی و روانی باید توسط مربی تامین شود. از جمله در آغوش گرفتن، تغذیه، استحمام و هر کار دیگری که یک مادر باید انجام دهد، توسط مربیان انجام می‌شود.

با توجه به اینکه اساس ایجاد شیرخوارگاه آمنه خیلی قدیمی است، کارمندان و مربیان قدیمی و باتجربه دارد.

در واقع حدود ٨٠‌ درصد مربیان ، ٢٠ الی ٢٥ سال سابقه کار دارند و نیروهای جدید بسیار کم هستند. حتی نیروهای جدید هم به لحاظ تحصیلات همه تحصیلکرده هستند و با انجام مصاحبه وارد مجموعه می‌شوند، حتی به‌رغم اینکه فعالیت‌شان، امری مادرانه است.

پس از مصاحبه حدود ١٥ روز در شیرخوارگاه آمنه به عنوان کارآموز مشغول به کار می‌شوند و نمره‌ای هم از این قسمت کسب می‌کنند و در نهایت کسانی که نمرات بهتری کسب کنند، وارد مجموعه می‌شوند که از بین ٥٠ متقاضی اخیر، ١٦ نفر موفق به ورود به مجموعه شدند.

لزوم آموزش ریزترین مسایل بدیهی برای کودکان شیرخوارگاه آمنه :

مبحث دیگر، امور تخصصی کار است که حساسیت بیشتری دارد.

با این مقیاس که مثلا، کودکی که در خانه خودش حضور دارد، به لحاظ زندگی خانوادگی‌ای که تجربه می‌کند، خود به خود بخشی از آموزش‌ها را فرا می‌گیرد.

به عنوان مثال نیازی نیست برای غذا خوردن با قاشق و چنگال، به کودک آموزش خاصی داده شود زیرا مشاهده می‌کند که همه اعضای خانواده‌اش چطور از این وسیله استفاده می‌کنند و به این ترتیب خودش یاد می‌گیرد.

یا مثلا کودکی که در خانه است، به صورت روتین بازی کردن را یاد می‌گیرد و نیازی نیست که بازی کردن را به او آموزش داد.

اما مساله اینجاست که بسیاری از مسایل کوچک که کودک در خانواده آنها را راحت مشاهده می‌کند و خود به خود آموزش می‌بیند، اینجا باید به تک‌تک کودکان به صورت مجزا آموزش داده شود زیرا زندگی آنها جمعی است.

مثلا اگر اینجا آموزش‌های بسیار ساده مهارت‌های روزانه زندگی به کودکان داده نشود، آنها با بدیهی‌ترین مسایل آشنا نمی‌شوند.

مثلا برای ورود به بخش خودشان زنگی وجود ندارد و چنانچه ساختاری طراحی نشود که کودک با این مفهوم و کاربرد آن آشنا شود، ممکن است اگر وارد خانه‌ای شود و زنگی ببیند و صدای زنگ دری را بشنود، هاج و واج نگاه کند، چون آشنایی‌ای با این مفهوم ندارد. بنابراین بسیاری از مسایلی که نیازمند آموزش کاربردی در منزل نیستند و بچه راحت آنها را می‌بیند و با آنها آشنا می‌شود، اینجا نیاز به آموزش دارد.

بچه‌ها تا چندی قبل داخل مجموعه، مهدکودک داشتند. چهار‌سال پیش در شیرخوارگاه آمنه پایلوتی تعبیه شد.

به دو علت :

یکی اینکه مهد اینجا از بیرون هم پذیرش داشت و تداخل رفتاری بین بچه‌های خود شیرخوارگاه آمنه با بچه‌هایی که از بیرون وارد مهد می‌شدند، وجود داشت.

در نهایت این نتیجه حاصل شد که این مساله تنوعی برای بچه‌های شیرخوارگاه آمنه محسوب نمی‌شود.

در واقع بچه اینجا، همان ساختار و همان مربی و بدون هیچ ارتباط خاص اجتماعی را می‌بیند.

به همین دلیل پایلوتی شکل گرفت که تعدادی از بچه‌ها به صورت آزمایشی به مهدهای خارج از مجموعه فرستاده شدند.

با بررسی‌هایی که انجام شد، تفاوت ساختاریافتگی کودکان داخل مجموعه با کودکانی که از مهدهای بیرون استفاده کردند، مشخص شد.

پس از این، مهدکودک شیرخوارگاه آمنه تعطیل شد و بچه‌های داخل شیرخوارگاه اکنون به سن مهد که می‌رسند، همانند بچه‌های عادی با سرویس به مهدهای بیرون می‌روند و با وجود اینکه مهدکودک‌ها تحت نظر سازمان بهزیستی هستند و می‌شد از یارانه استفاده کرد و هزینه‌ای برای مهدهای این بچه‌ها پرداخت نکرد، اما برای آنها هزینه پرداخت می‌شود به دلیل اینکه هیچ تفاوتی با سایر کودکان نداشته باشند.

همه بچه‌ها را به یک مهد نمی‌برند و اگر قرار باشد ٣٠ نفر از کودکان شیرخوارگاه آمنه به یک مهد بروند، باز هم همان اتفاق رخ می‌دهد و تلاش بر این است که در مهدهای مختلف پراکنده شوند و مناسبات و رفتارهای اجتماعی را خودشان بیاموزند.

به هر حال مهدهای بیرون برنامه‌هایی اجرا می‌کنند که امکان اجرایی شدن آنها در داخل شیرخوارگاه آمنه وجود ندارد؛ با وجود اینکه هماهنگی این بچه‌ها کار بسیار دشواری است و روزانه باید هفت مهدکودک تحت پوشش قرار بگیرند.

راه‌اندازی دنیای فرشتگان و شورای فرهنگی روشی نو در تربیت کودکان شیرخوارگاه آمنه :

فضایی که به مهدکودک اختصاص یافته بود، به نام «دنیای فرشتگان» تغییر نام پیدا کرد و بخش آموزشی و تخصصی شیرخوارگاه آمنه به این قسمت سپرده شده است.

اقداماتی که در این بخش انجام می‌شود شامل هنردرمانی، بازی‌درمانی، آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش کامپیوتر، زبان، ورزش و هر نوع آموزشی که در این سیستم برای بچه‌ها ضروری است، ارایه می‌شود و اوقات فراغت کودکان شیرخوارگاه آمنه، همانند اوقات فراغت کودکان در خانه است و هیچ تفاوتی ندارد.

تنها هماهنگ‌کننده این سیستم، کارمند شیرخوارگاه آمنه است و باقی کسانی که در آنجا مشغول به فعالیتند، همه داوطلب آزاد هستند.

خدماتی که در این بخش ارایه می‌شود، کانال‌بندی و زمان‌بندی شده است. البته برخی کلاس‌های ورزشی‌شان همچون بدمينتون و شنا بیرون از سیستم است و به صورت مرتب برای گردش و اردوهای تفریحی، فرهنگی هم از مرکز خارج شده و به مکان‌های شناخته‌شده می‌روند، اما سایر آموزش‌های تخصصی در خود مجموعه انجام می‌شود.

شورای فرهنگی :

اقدام شاخص دیگر، «شورای فرهنگی» است که از تمام قسمت‌های شیرخوارگاه آمنه نماینده دارد.

اقدامی که در این شورا انجام می‌شود، مناسبتی، عقیدتی، مذهبی و حتی سیاسی است.

در واقع براساس رخدادهای ثبت‌شده ملی و دینی و سیاسی برای بچه‌ها براساس رنج سنی‌شان برنامه‌ریزی می‌شود.

مثلا افطاری برای بچه‌ها برگزار می‌شود که همه کارهایش را خودشان انجام می‌دهند.

یا برای پخش نذری خود بچه‌ها آموزش می‌بینند و این کار با این هدف انجام می‌شود که بچه‌ها با مفهوم نذری آشنا شوند.

شیرخوارگاه آمنه

رشد مهارتهای فردی :

طبیعتا بچه‌ها حرف زدن را در شیرخوارگاه آموزش می‌بینند.

یکی از مسایلی که وجود دارد، مواجه شدن ما با تاخیر رشد حرکتی، فیزیکی بچه‌هاست.

یک بحث مربوط به مسایل محیطی است که مثلا بچه‌ها در خانواده، زمانی که شروع به صحبت می‌کنند، پیش از آن آنقدر آواهای مختلف از اقوام گوناگون شنیده‌اند که غنی هستند و فقط باید توانایی پیدا کنند تا ساختارهای گفتاری‌شان این آواها را بیان کند.

اما بچه‌های داخل شیرخوارگاه آمنه به هر حال این فقر آوایی را دارند.

یا در بحث حرکتی، خانواده‌ها آنقدر با بچه‌ها کلنجار می‌روند که پیش‌درآمدهای حرکتی را دارند و به موقع چهاردست و پا می‌روند و به موقع راه می‌افتند، اما اینجا چنین مساله‌ای کمتر اتفاق می‌افتد.

برای حل این موضوع، توانبخشی مرکز از جمله گفتاردرمان، کاردرمان و روانشناس اقدامات لازم را انجام می‌دهند تا این کمبودهایی که نسبت به کودکان خانواده‌دار وجود دارد، جبران شود.

ضمن اینکه این بچه‌ها اغلب از والدین اعتیاددار می‌آیند و ویژگی اصلی‌شان عقب‌افتادگی حرکتی است که باید جبران شود.

حضور پزشک عمومی و تخصصی داوطلب در شیرخوارگاه آمنه :

 

داخل مجموعه همیشه دو پزشک داوطلب تخصصی و پرستار حضور دارند.

اقداماتی که در سطح پزشکی عمومی و پرستاری است، داخل مجموعه انجام می‌شود و بیماری‌های تخصصی هم به بیمارستان‌ها و پزشکان متخصص ارجاع داده می‌شود.

در واقع شیرخوارگاه آمنه نیروهایی به نام داوطلب دارد که این نیروها با شرایطی خاص، از طریق معاونت مشارکت بهزیستی در هر شهرستان و طی کردن پروسه‌ها و مراحل اداری، وارد مجموعه می‌شوند.

این نیروها در واقع افرادی هستند که تمایل دارند زمان خود را برای این کودکان به صورت رایگان بدون هیچ چشمداشت و دریافت حقوقی ایثار کنند و عنوان می‌کنند هر یک چه توانمندی‌هایی دارند.

همچنین در خود مجموعه آزمایشگاه و دندانپزشکی وجود دارد که پزشکان دندانپزشکی هم، داوطلب هستند.

بچه‌ها به محض آنکه دوسال خود را به اتمام می‌رسانند، پرونده دندانپزشکی برای آنها ایجاد می‌شود و همانند ویزیت دوره‌ای به لحاظ پزشکی عمومی، در دندانپزشکی هم ویزیت دوره‌ای به صورت سه ماه یا شش ماه یک‌بار می‌شوند.

دندانپزشک‌ها علاوه بر کودکان مجموعه، به مددجوها، فرزندان مددجوها و کودکان سایر مراکز هم سرویس می‌دهند.

در آزمایشگاه هم آزمایش‌های ساده خون، ادرار و کشت ادرار انجام می‌شود و به صورت رندوم از کلیه بخش‌های شیرخوارگاه آمنه ، کشت گرفته می‌شود و براساس نتیجه کشت‌ها از مواد ضدعفونی‌کننده برای استفاده در قسمت‌های مختلف سیستم استفاده می‌شود.

حق ملاقات خانواده‌های واقعی :

والدین بچه‌هایی که در شیرخوارگاه آمنه نگهداری می‌شوند، تحت هر شرایطی حق ملاقات با فرزندان خود را دارند.

مگر آنکه به یک وسیله‌ای مسوولان شیرخوارگاه بتوانند ثابت کنند این ملاقات‌ها به کودک آسیب می‌رساند.

حتی برای خانواده‌هایی که زندانی هستند، ترتیبی اتخاذ می‌شود که بچه‌ها را برای ملاقات، پیش والدین خود در زندان می‌برند.

از سویی دیگر قانونی وجود دارد که بازدید برای مردم حتی خیرین از بخش کودکان وجود ندارد.

امکان ندارد کسی بدون مجوز و بخشنامه‌های لازم، حتی مقامات کشور و مسوولان بتوانند به راحتی از بخش‌ها دیدن کنند.

فقط پنجشنبه‌هایی که برای بچه‌ها جشن تولد برگزار می‌شود، خیرین و حامیان می‌توانند در این تولدها شرکت کرده و بچه‌ها را ببینند.

 

لینکهای مرتبط :

تماس با ما

شیرخوارگاه حضرت رقیه

شیرخوارگاه شهید ترکمانی

شیرخوارگاه شبیر

شیرخوارگاه حضرت علی اصغر

.

.

.

.

 

 

24 در “شیرخوارگاه آمنه” گفتند

 1. سلام
  آیا میشه یکی از بچه های مرکز رو انتخاب کنیم و براش ماهانه مبلغی بریزیم و اجازه داشته باشیم مثل بستگان نزدیک بیاییم دیدنش؟
  من تو مراکز دیگه ای عضو هستم و وجهی رو ماهانه برا بچه های مورد نظرم می ریزیم ولی اصلا اونا رو نمی بینم
  بخش عاطفی قضیه خیلی مهمه
  مسلما اگه این مرکز بهم این اجازه رو بده سهم پرداختم به مراکز فعلی به جای خود باقیه.
  بچه ها به عشق هم نیاز دارند
  ما هم به خنده هاشون
  لطفا مطلعم کنید
  سپاسگزارم

 2. سلام.
  این قضیه مربوط به طرح حامی میشه.
  متاسفانه بخشنامه شده که در شیرخوارگاه ها حامیان حق ملاقات با بچه ها رو ندارن.
  ولی در مراکز بزرگسال تر این امکان وجود داره بهشون سر بزنین و براشون هدیه بخرین ببرین.
  کلا در مراکز کودکان بزرگتر از 6 سال این امکان وجود داره.

 3. سلام یه سئوال داشتم امکانش هست کیک تولد برا بچه ها بیاریم ؟ تولد نامزدم هستش میخوام اینجوری تولدش رو جشن بگیرم

 4. من شیش ساله ازدواج کردم نمیتوانم بچه دار شم باتوافق به همراه شواهرم میخوام فرزندی از شیرخوارگاه قبول کنم شوهرم نظامی است وحقوقش سه میلیون تومان شماره شوهرم*******۰۹۱۵اگر امکانش است ترو بخاطر دل غمگینم خبرم کنید

 5. سلام فاطمه خانم.
  ما اینجا به هیچ وجه کارهای واگذاری فرزندان رو انجام نمیدیم.
  ما فقط راهنمایی می کنیم اونم در حد اطلاعات محدود خودمون.
  به همه دوستان هم توصیه می کنیم که اطلاعات کامل رو خودشون از ستاد بهزیستی محل زندگیشون بگیرن.
  ولی شما چرا هنوز شروع نکرده نا امیدی. اقدام کردین؟ درخواست دادین؟ چی بهتون گفتن؟ الان تو نوبتین؟
  در همه استان ها یه چند سالی باید تو نوبت باشین. علی الخصوص اگر نوزاد بخواین.
  باز هم اگر کمکی از دست ما برمیاد درخدمتیم.

 6. سلام.
  بله. با داشتن فرزند باز هم می تونین برای گرفتن سرپرستی یه کودک دیگه اقدام کنین.
  ولی نه در قالب فرزندخواندگی. بلکه در قالب امین موقت.

 7. سلام ببخشيد مي خواستم با مراكز نگهداري از كودكان به عنوان هميار همكاري داشته باشم. ميشه راهنمايي كنيد چه مراكزي نياز به نيروي انساني دارند؟

  1. سلام زهرا خانم.
   می تونین برای بچه ها کادو بخرین و ببرین. ولی امکان دیدن بچه ها رو ندارین
   کلا هیچکدوم از شیرخوارگاه ها اجازه نمیدن بچه ها ببینین.

 8. سلام من 23سالمه تو18 سالگی متوجه شدم که ‍والدینم والدین اصلیم نیستن و اونها تو تصادفی که شمال اتفاق افتاده فوت شدن چطور میتونم بفهمم منو از کدوم شیرخوارگاه اوردن ؟

  1. سلام دوست عزیز.
   توصیه من اینه که از پدر مادرتون بپرسین.
   چون پدر مادرتون احتمال زیاد اسمتون رو عوض کردن , واسه همین به اسم فعلیتون پرونده ای تو سازمان ندارین که بخواین پیگیری بکنین.
   احتمال داره که تو شناسنامه تون کد پروندی فرزندخواندگیتون خورده باشه. اگر اینجوری بود می تونین با اون کد از قوه قضائیه پیگیری کنین.

 9. سلام ببخشید میشه همین جوری یه سر به این بچه ها زد من یه دختر بچه تک هستم با مادر وپدر میخواهیم به این بچه ها سر بزنیم میشه

  1. سلام.
   نه متاسفانه امکان اینکه بخواین سر بزنین تو هیچکدوم از مراکز دولتی وجود نداره.
   ولی بعضی از مراکز خصوصی بعضی از روزها بازدید عمومی دارن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.